DACİA

Sürüş İzlenimi: Dacia Sandero Stepway

24.09.2021 Cuma
SÜRÜŞ İZLENİMİ: DACİA SANDERO STEPWAY

Üçüncü nesil Sandero, uygun fiyatı, sunduğu modern donanımlarla konuğumuz oldu. Dacia Sandero Stepway ile İstanbul’dan Cunda Adası’na keyifli bir yolculuk gerçekleştirdik.

Macera kıyafetlerinin oldukça yakıştığı Sandero, en ucuz Dacia modeli değil. Taklamakan turuncu rengiyle Stepway 191.400 TL'den başlıyor. Test aracımızdaki en üst donanım paketi Prestige ile birlikte ise fiyat 211.900 TL'ye çıkabiliyor. Fakat eğer bir Sandero sahibi olmak istiyorsanız biraz daha bütçenizi zorlayıp, Stepway'e de bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sandero Stepway, yeni nesil Renault Clio platformundan yükseliyor. SUV görünümüne bir katkı olarak Sandero, çapraz olarak da monte edilebilen tavan rayları olarak yerden dört santimetre daha fazla yükseklik sunuyor, ancak bu Renault Kangoo'da olduğu gibi aletsiz çalışmıyor. 328 litrelik bagaja bakıldığında, yüksek yükleme eşiği dikkat çekiyor.

İçeride dört kişi için konforlu bir alan var. Sert plastik hakim olmaya devam ediyor, ancak ön paneldeki ve kapılardaki kumaş ekler sayesinde ambiyans artık çok daha sade. Ayrıca daha dar koltuklar ve test aracımızda iki seviyede ayarlanabilen bir direksiyon simidi var. En üst donanımda, kablosuz akıllı telefon bağlantısı olan bir dokunmatik ekran navigasyon sistemine bile sahip.

Konfor artık Sandero için yabancı bir kavram değil, darbeler başarılı şekilde emilip, kabinde çok fazla sarsıntı yaşatmıyor. Ayrıca Sandero, ESP'nin müdahale etmesine gerek kalmadan virajlı yollarda güvenli ve hızlı bir şekilde dönüş yapmanıza izin veriyor. Sandero Stepway'ın konfor konusunda eksisi ise orta hızlı rüzgarlarda bile kabine bolca rüzgar sesi alması alıyor.Sürekli değişken oranlı otomatik şanzıman performanstan çok tüketim odaklı çalışıyor. Fabrika verisi 5,2 lt/100 km/s'lik tüketim değeri de bu durumu kanıtlıyor.

Yeni nesliyle birlikte uygun fiyatlı, geniş yaşam alanı sunan Sandero Stepway rüzgar gürültüsünü saymazsak çok daha konforlu, daha güvenli ve sonuç olarak çok iyi bir otomobil haline gelmiş.

Yazı: Özerk Ihlamur

BİZE ULAŞIN