HABERLER

Volkswagen Caddy ve Amarok Türkiye'de üretilecek iddiası

31.08.2017 Perşembe

Volkswagen’in o modellerinin üretimi için Fiat Chrysler (FCA) ile işbirliği yapabileceği iddia edildi.

Eğer bu işbirliği gerçekleşirse, yeni Caddy'nin Fiat'ın hafif ticari araçta üretim üssü olan Tofaş tarafından üretilmesi gündeme gelebilir. Bu da son 11 yıldır Türkiye'de yatırım yapıp yapmayacağı sorgulanan VW'nin doğrudan olmasa da dolaylı olarak geleceğini ortaya koyar.

TÜRKİYE'nin en çok satan markaları arasında olmasına rağmen yıllardır bir türlü yatırıma ikna edilmeyen Alman Volkswagen'in doğrudan olmasa da dolaylı olarak üretim yapabileceği sinyali geldi. Bilmeyenler için Volkswagen'in Türkiye'de yatırım yapabileceğine ilişkin ilk gelişme 2006 yılında yaşanmıştı.

Dönemin Volkswagen Binek Araçlar Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Michael Kern, İstanbul Autoshow ziyaretinde Türkiye'de VW markalı araç üretiminin görüşme aşamasında olduğunu belirterek, "Rusya ve Hindistan'da üretime başladık. Ülkenizde üretim konusu masamızda ancak henüz karar vermedik" açıklamasını yapmıştı. Bu açıklamanın ardından dönemin Doğuş Otomotiv CEO'su Aclan Acar da, söz konusu modelin ticari araç olduğunu belirterek, görüşmelerin sürdüğünü onaylamıştı. İşte 11 yıl önce gazete manşetlerine taşınan o olası model ise VW'nin hafif ticari modeli 'Caddy' idi. Daha sonra her ortamda buna ilişkin sorular çıkmış ama hiç bir zaman Volkswagen Türkiye'de yatırıma ikna olmamış ve gelmemişti.

BİZE ULAŞIN