HABERLER

Avrupalı Toyota Corolla Cross

03.12.2021 Cuma
AVRUPALI TOYOTA COROLLA CROSS

Toyota Corolla Cross, Avrupa pazarına ayak basmaya hazırlanırken, ülkemize ise 2022 yılının son çeyreğinde gelecek.

Toyota Corolla Cross'un Avrupa versiyonu, Amerikan versiyonuna göre farklılıklar içeriyor. İki model neredeyse aynı görünse de, farklı ön farların yanı sıra "Avrupa'ya özgü gösterge paneli düzeni" gibi değişiklikler var. ABD'ye özel modelde analog göstergeler ve 7 inçlik ekran yer alırken, Avrupa'da 12,3 inçlik dijital gösterge grubu sunuluyor.

Avrupa'ya özel Corolla Cross, dijital gösterge panelinin yanı sıra 10,5 inçlik bilgi-eğlence sistemine sahip. Amerika'da sunulan 7 ve 8 inçlik ekranlardan önemli ölçüde daha büyük ve aynı zamanda Toyota'nın bulut tabanlı navigasyon ve kablosuz güncelleme desteği içeren yeni işletim sistemini çalıştırıyor.

Avrupalılar 2,0 litrelik dört silindirli motor, lityum iyon pil ve elektrik motorundan oluşan beşinci nesil hibrit sistemle Corolla Cross'un sahibi olabilecekler. Amerika'da farklı olan bu motor, toplamda 199 HP güç üretirken, hibrit teknolojisi olmayan ABD'ye özel modelden 28 HP daha güçlü. Corolla Cross'un 0-100 km/s hızlanması ise 8,1 saniye sürüyor.

Tüketiciler ayrıca 41 HP güç üreten arkaya monte edilmiş elektrik motoruna sahip dört tekerlekten çekişli versiyonu da tercih edebilecekler. Gerektiğinde otomatik olarak devreye giren motorla birlikte 0-100 km/s hızlanma 8,1 saniye sürüyor.

Corolla Cross, trafik asistanı ile çarpışma önleme sistemi ve kavşak dönüş asistanı dahil olmak üzere çeşitli sürücü yardım sistemleri sunuyor. Modelde ayrıca adaptif hız sabitleyici, şerit izleme asistanı, trafik işareti asistanı ve güvenli çıkış asistanına sahip kör nokta uyarı sistemi bulunuyor. Otomatik uzun farlar, panoramik görüş monitörü, acil sürüş durdurma sistemi ve otomatik frenlemeli arka çapraz trafik uyarısı öne çıkan özellikleri tamamlıyor.

Avrupalı Corolla Cross teslimatlarının 2022 sonbaharında başlaması planlanıyor. Ülkemizde de 2022 yılının sonlarına doğru yollara çıkması hedefleniyor.

BİZE ULAŞIN