HONDA

Yeni nesil Honda Civic Sedan Türkiye’de

03.11.2021 Çarşamba
YENİ NESİL HONDA CİVİC SEDAN TÜRKİYE’DE

Honda Civic Sedan’ın 11’inci nesli, ilk kez 1,5 litre VTEC Turbo LPG’li motor seçeneği ile 13 Kasım tarihinde Türkiye yollarına çıkıyor.

Honda'nın en uzun ömürlü modeli olan ve dünya çapında 24 milyondan fazla satış adedi başarısına ulaşan modeli Civic, yeni neslinde benzinli ve turbo LPG'li motor seçeneklerine sahip. Yeni Civic Sedan, alçak motor kaputu, geliştirilen görüş açıları, bir önceki nesline göre daha sportif bir tasarıma kavuştu.

Geniş LED farlar ve stop lambaları, ön çamurluktan stop lambalarına kadar keskin bir omuz çizgisiyle birbirine bağlanırken, yatay tasarımlı stop lambaları daha geniş bir duruş sağlıyor. Benzinli motor seçeneği Elegance ve Executive+ donanımları, LPG'li motor seçeneği ise Premium, Elegance ve Executive+ donanım paketleri ile tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Yeni Civic Sedan, yeni Metalik Sis Mavi, yeni Metalik Meteor Gri, yeni Metalik Kiraz Kırmızı, Platin Beyaz, Metalik Gümüş Gri ve Kristal Siyah olmak üzere üçü yeni toplam altı farklı gövde rengiyle 13 Kasım tarihinde 374 bin TL'den başlayan fiyatlar ile satışa sunulacak.

Honda tasarımcıları, 11'inci nesil Civic'te daha dikkat çekici ve kaliteli bir algı yaratmak için A sütunlarını 50 mm kadar geride konumlandırırken, motor kaputunun boyu uzatıldı. Ön çamurluklardan stop lambalarına kadar devam eden kesintisiz ve yatay hat dinamik bir görünüm yaratıyor. Önde ve arkada otomobilin genişlik algısını güçlendiren yatay bir tasarım mimarisi uygulanırken, tekerleklerin boyutu vurgulanarak dengeli bir duruş ve performans algısı güçlendiriliyor. Yan aynalar görüş açılarının iyileştirilmesi için kapı sacına monte edilirken, daha ferah bir iç mekan elde edilmesi için arka koltuk yolcusunun omuz hizasından cam çizgisi 5 mm kadar alçak olarak konumlandırılıyor. Güçlü yatay çizgiler ile daha uzun aks mesafesi, olgun ve dinamik bir siluet için katkı sağlıyor.

Yeni Civic'in far ve ön ızgara tasarımı, yatay bir tasarım mimarisi sergiliyor. Motor kaputu tasarımı üst ön ızgarayı görsel olarak öne doğru iterken, ızgaranın farlardan biraz daha alçak konumlandırılması ile otomobilin genişlik vurgusu daha da güçleniyor. Geniş tampon altı ızgarası ise keskin bir görünümü beraberinde getiriyor. Yeni nesil Civic'in arka iz genişliği 12 mm artarken, otomobil daha dengeli bir duruş sergiliyor ve bagaj kapağının yukarıya doğru kıvrımlı tasarımı ile genel aerodinamik daha da vurgulanıyor. Ana farlar, gündüz sürüş farları, stop lambaları ve sis farları da dahil olmak üzere aydınlatma birimlerinin büyük bölümünde LED teknolojisi kullanılan yeni Civic Sedan'da LED farlar aynı zamanda tasarım açısından da dikkat çekiyor.

Civic'in iç mekanı, sade tasarıma sahip. İç mekanda geniş camlar, sürücü ve yolcuların çevreye hakim bir görüşe sahip olmasına olanak tanırken, aynı zamanda kabin içinin daha aydınlık ve ferah olmasına katkı sağlıyor. Geri çekilen A sütunları, alçak motor kaputu, yatay mimarili ön konsol ve gizli ön cam silecekleri yanlara doğru kıvrımlı ön camla birlikte panoramik bir görüş açısı ile önceki Civic nesline kıyasla daha başarılı bir yatay görüş açısı sunuyor.

Ön konsol boyunca bir kapıdan diğerine uzanan metal petek dokulu tasarım dikkat çekerken, aynı zamanda ön konsolun üst bölümündeki gösterge ve alt bölümdeki kumanda bölümlerini birbirinden ayıran görsel bir işlev üstleniyor. Ön konsolun düzenli ve akıcı görünümü havalandırma ızgaralarını gizleyen yeni tasarım ile tamamlanırken, havalandırma ızgaralarının yönlendirme kumandaları kalite hissini artırmak için yeniden dizayn edildi. Vites kolu sürücüye doğru 5 derece eğilerek büyük boy bardak tutucuların vites kolunun sağında konumlandırılması sağlanmış. Vites kolunun önünde, akıllı telefonları barındıracak şekilde tasarlanan ve kablosuz şarj özelliği de sunan geniş bir alan bulunuyor. Yeni Civic Sedan'ın 512 litrelik geniş bagaj hacmi, sınıf standartlarını karşılıyor.

Yeni Civic Sedan'da standart 7 inç renkli dokunmatik ekran ve yeni 9 inç HD renkli dokunmatik ekran olmak üzere iki yeni sistem bulunuyor. Her iki bilgi-eğlence sistemi ekranı da 4 inç daha yüksekte konumlandırılırken, ses düğmesi dahil fiziki düğmeler ve basitleştirilmiş menü yapısıyla sistem, pratik ve rahat bir kullanım sunmayı hedefliyor. Yeni nesil Civic'in tüm versiyonları, 7 inç renkli TFT ekrana sahip dijital göstergelerle donatılıyor. Executive+ versiyonun benzinli motor seçeneğinde ise Civic'te ilk kez sunulan tamamen dijital LCD gösterge sunuluyor. 10,2 inçlik yüksek çözünürlüklü tam renkli LCD ekran, tamamı direksiyon simidinden kişiselleştirilebilen çeşitli bilgileri gösteriyor. Civic'in Premium ve Elegance versiyonları standart olarak 7 inç renkli dokunmatik ekrana sahip yeni bir ses sistemi ile donatılırken, Executive+ versiyonunda tamamen yeni 9 inç HD renkli dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. Civic Sedan'ın standart olarak tüm donanım paketlerinde Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu olan bilgi-eğlence sistemi sunulurken, ayrıca Executive+ versiyonunda akıllı telefonlar için kablosuz şarj özelliği de yer alıyor. Executive+ donanım paketinde, ön konsolda iki adet USB girişi bulunuyor.

Yeni Civic Sedan, 1,5 lt VTEC Turbo (benzin) 6.000 d/d'de 182 HP güç ve 1.700-4.500 d/d aralığında 240 Nm tork üretirken, 1,5L VTEC Turbo ECO (LPG) 5.500-6.000 d/d'de 129 HP güç ve 1.700-4.500 d/d aralığında 180 Nm tork değerine sahip iki motor seçeneği ile satışa sunuluyor. 11'inci nesil Civic Sedan'ın 1,5 VTEC Turbo motoru 151 gr/km (WLTP) CO2 emisyonu ile birleşik yakıt tüketimindeki 6,7 lt/100 km (WLTP) değerleri sunarken, 1,5 VTEC Turbo ECO motoru ise 148 gr/km (WLTP) CO2 emisyonu ile birleşik yakıt tüketimindeki 6,5 lt/100 km (WLTP) değerleri sunuyor.

Sürekli Değişken Şanzıman (CVT) ile kombine edilen motor seçenekleri ile yeni Civic Sedan, G-Design vites değiştirme sayesinde farklı sürüş koşullarında, otomobil sürücünün gaz kelebeği komutlarına bağlı olarak aracın hızlanmasını iyileştiriyor. CVT, geleneksel otomatik şanzımana benzer sürüş hissi sağlamak üzere motor devrini kademeli şekilde ayarlıyor. Normal ve Eco sürüş modları dışında Elegance ve Executive+ versiyonlarında, kullanıcı tarafından seçilebilen yeni bir Spor modu sunuluyor.

Yeni nesil Civic Sedan'da sürücü ve yolcu güvenliği için alınan tedbirler dikkat çekiyor. Bu kapsamda standart olarak 11'inci nesil Civic'te yan perde hava yastıkları ve hem sürücü hem de ön yolcu için yan hava yastıkları olmak üzere toplam 6 hava yastığı bulunuyor. Pasif güvenlik önlemlerinin yanı sıra 11'inci nesil Civic Sedan sunulan Honda SENSING teknolojisi ile önceki nesilden iki kat daha geniş (50 derece yerine 100 derece) alanı tarayan ön kamera kullanılıyor. Kamera açısı sayesinde yolun daha ilerisini görülebilirken, araç ve yayaların özellikleri, nesnenin boyutundaki değişim, değişimin süresi ve aracın hızına bağlı olarak nesnelerin mesafesi ve konumu belirleniyor. Kameralı sistem aynı zamanda beyaz çizgileri, yol sınırlarını, diğer araçları, yayaları, bisikletlileri ve yol işaretlerini tanımlıyor. Yeni Civic Sedan'da sunulan ve otonom sürüş opsiyonu bulunan Honda SENSING özellikleri kapsamında; Honda'nın gelişmiş sürüş destek teknolojilerinden Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi (CMBS), Şerit Takip Uyarı Sistemi (LDW), Şeritte Tutma Asistanı (RDM), Şerit Koruma Destek Sistemi (LKAS), Otomatik Dur/Kalk özelliğine sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleyici (LSF), Hız Sabitleyici (ACC) ve Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi ile güvenli bir yolculuk deneyimi sunuluyor. Tüm bu güvenlik donanımlarına ek olarak Executive+ paketinde sunulan ve sağ yan ayna altına monte edilen kamera ile çalışan Lanewatch özelliği sayesinde yolun sağ tarafı multimedya ekranında görüntülenebiliyor.

BİZE ULAŞIN