MERCEDESBENZ

Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi Türkiye’de Satışa Sunuldu

01.10.2021 Cuma
YENİ MERCEDES-MAYBACH S-SERİSİ TÜRKİYE’DE SATIŞA SUNULDU

Autoshow 2021’de Türkiye lansmanı yapılan Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, 6.038.300 TL’lik fiyatıyla ekim ayı itibariyle satışa sunuldu.

Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, önden bakıldığında krom süslemeleri, uzun motor kaputu ve karakteristik ön ızgara gibi unsurlarıyla göze çarpıyor. Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi'nin krom kaplamalı dikey sütunlara sahip radyatör ızgarası, otomobilin uzaktan bakıldığında hemen fark edilmesine katkı sağlıyor. Maybach ismi, ızgaranın krom çerçevesinde zarif bir şekilde yer alıyor. Arka kapılar, diğer S-Serisi modellerine göre daha büyük; ayrıca C sütununda sabit bir üçgen pencere de bulunuyor. Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, elektrikli arka kapılarla da donatılabiliyor.

Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, çift renk uygulamasıyla daha da özel bir görünüm kazanıyor. İsteğe bağlı donanımlar arasında yer alan iki rengi birbirinden ayıran bir çizgi bulunuyor ve bu çizgi, elle uygulanıyor. Sunulan bir diğer bir donanım ise, Digital light far teknolojisi. Digital light, her farda 1,3 milyon mikro ayna yardımıyla ışığı kıran ve yönlendiren üç LED'li bir ışık modülüne sahip.

Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi'nin iç mekanı Mercedes-Benz S-Serisi'nin tamamen yenilenmiş iç mekan tasarımına dayanıyor. Gösterge paneli, orta konsol ve kol dayama, "havada süzülüyor" hissi veren bir görünüm sunuyor. Beş adede kadar ekran sunulabilen Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi'nde yüksek teknolojili bir kumanda merkezi olarak görev alan 12,8 inçlik OLED bilgi-eğlence ekranı standart donanım olarak sunuluyor. 12,3 inçlik 3 boyutlu dijital gösterge ekranı da diğer bir standart donanım olarak sunuluyor.

Koltuklarda yolcu, koltuk minderini ve sırtlığı birbirinden bağımsız olarak ayarlayabiliyor. Ön koltuktaki ayak desteğini ve elektrikli uzatılabilir bacak desteğini kullanarak uyku için en uygun yatma yüzeyi oluşturuluyor. Ayağın ayar aralığı, önceki seriye göre yaklaşık 50 mm uzatıldı. Ayrıca "Arka Koltuk Konfor Paketi" kapsamında da baldır desteği için masaj özelliği sunulurken arka koltuktaki boyun ve omuz ısıtması ise bir başka konfor unsuru olarak öne çıkıyor.

Yeni S-Serisi'nde 2018 yılında tanıtılan, uyarlanabilir ikinci nesil MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) sunuluyor. MBUX, çeşitli araç sistemleri ve sensör verileri ile ağa bağlanıyor olması ile dikkat çekiyor. Bazıları OLED teknolojisine sahip beş parlak ekran, aracın konfor işlevlerini kontrol etmeyi kolaylaştırıyor.

Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, arkada MBUX İç Mekan Yardımcısı ile donatılabiliyor. MBUX İç Mekan Yardımcısı, kullanıcının çok sayıda isteğini de algılayabiliyor. Sistem bunu yaparken kullanıcının bakış yönünü, el hareketlerini ve vücut dilini yorumlayarak otomatik araç fonksiyonlarında yardımcı oluyor. Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, tavan döşemesindeki 3D lazer kameralar yardımıyla arka yolcuların jest ve hareketlerini de kaydedebiliyor. Örneğin MBUX İç Mekan Yardımcısı, kullanıcının el hareketi ile emniyet kemerine uzanma niyetini tespit eder etmez ilgili taraftaki otomatik emniyet kemeri uzatma fonksiyonunu etkinleştiriyor. Tüm bunların yanında araçtan inme uyarı sisteminin de fonksiyonunu geliştiren Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, arkadaki yolcunun araçtan ayrılmak istediğini de fark edebiliyor ve gerekli gördüğü, tehlikeli bir durum algıladığında görsel ve sesli olarak kullanıcıyı uyarıyor.

Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi'nde kısmen elektrik destekli, Mercedes-Benz portföyünden motorlar kullanılıyor. Elektrik desteğini ikinci nesil entegre bir marş jeneratörü (ISG) sağlıyor. ISG, sürüş anında içten yanmalı motora 15 kW'a kadar güç desteği veriyor, sabit hızlı sürüşlerde "süzülme" fonksiyonunu destekliyor, dur-kalk özelliğini daha konforlu hale getirdiği iddia ediliyor. Dört tekerlekten çekiş ise tüm versiyonlarda standart olarak sunuluyor.

Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi'nde 9G-TRONIC otomatik şanzıman, ISG ile entegrasyon için daha da geliştirildi. Elektromotor, güç elektroniği ve şanzıman soğutucusu, şanzımanın içine veya üzerine taşındı. Bir elektrikli soğutucu kompresör kullanıldığı için ISG ile birlikte iki parça kayışlı tahrik düzeni devreden çıkartıldı. Bu sayede motor çalışmadığında da iç mekanı verimli ve konforlu bir şekilde iklimlendirilebilmesi amaçlanmış.

Egzoz gazlarını temizlemek için, motor versiyonuna bağlı olarak, benzin partikül filtresine sahip bir egzoz sistemi devreye giriyor. Basınç ve sıcaklık sensörlerinin yanı sıra en güncel sensörlerin de kullanılmasıyla tüm devir aralıklarında gelişmiş bir egzoz gazı temizliği sağlandığı açıklandı.

Sürekli ayarlanabilir amortisör sistemi ADS+ ile Airmatic havalı süspansiyon, tüm versiyonlarda standart olarak sunuluyor. Sürücü, Dynamic Select üzerinden motor-şanzıman, ESP, yürüyen aksam ve direksiyonun karakteristiğini ayrı ayrı değiştirebiliyor. İlgili ayarlar, merkezi medya ekranın altındaki kumanda düğmesi üzerinden sağlanıyor. Dynamic Select ayrıca tamamen sürüş konforuna odaklanan bir Maybach sürüş programını da kullanıma sunuyor. Sunulan arka aks yönlendirmesi özellikle şehir içindeki manevra kabiliyetini arttırdığı açıklandı. Arka aks yönlendirme özelliği ile dönüş çapı iki metreye kadar azalıyor.

Sunulan aktif E-Active Body Control yürüyen aksam, bir stereo kamera yardımıyla yol yüzeyini tarıyor ve yol yüzeyindeki dalgalanmaları düzeltiyor. Sistem ayrıca olası bir yandan çarpma durumunda aracı yükselterek ek koruma da sağlıyor. Darbe, özellikle aracın alt kısmındaki dirençli yapı elemanlarına yönlendirildiğinden yolcular üzerindeki stres azaltılıyor.

Aktif sürüş gürültü önleyicisi, markada bir ilk olarak kullanıma sunuluyor. Sistem, karşı ses dalgaları üreterek iç mekandaki istenmeyen, düşük frekanslı sesleri azaltıyor. Bunun için Burmester yüksek performanslı 4D Surround ses sisteminin bas hoparlörleri kullanılıyor.

Özellikle Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi'nde, arka koltuk güvenliği daha hassas bir konu olarak ele alınıyor. Standart donanım olarak sunulan arka hava yastığı, şiddetli önden çarpışmalarda emniyet kemerini takan arka koltuk yolcularının baş ve boyun bölgesindeki stres seviyelerini önemli ölçüde azaltıyor. Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi ile birlikte bir sedan otomobilin arka koltuk yolcuları da ilk kez otomatik emniyet kemeri uzatma özelliğinden yararlanıyor. Bu özellik, yolcuyu emniyet kemerini bağlamaya teşvik ederken, aynı zamanda bu işlemi kolaylaştırıyor. Otomatik kemer uzatma özelliği koltuğun ayarlanabilir sırtlığına entegre edildiğinden yolcu için her zaman doğru konumda bulunuyor.

Yeni ve kapsamı genişletilen sürüş destek sistemleri ise hız uyarlama, mesafe ayarlama, direksiyon yönlendirmesi ve şerit değişikliği olmak üzere sürüş koşullarına uygun desteklerle günlük hayatı kolaylaştırıyor. Böylece sürücü daha az yorularak hedefine daha güvenli ve rahat bir şekilde ulaşabiliyor. Sürüş destek sistemleri, olası bir tehlike anında o anki sürüş koşuluna uygun olarak reaksiyon gösterebiliyor ve böylece olası çarpışmanın şiddetini azaltabiliyor veya bunu tamamen engelleyebiliyor.

BİZE ULAŞIN