OKUR MEKTUPLARI

Simca 1300 GL neden hararet yapıyor?

20.11.2017 Pazartesi
SİMCA 1300 GL NEDEN HARARET YAPIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor...

Sahibi olduğum ve babamdan yadigar kalan 1964 model Simca 1300 GL ile problemsiz olarak yaklaşık 750.000 km yol yaptık. Ancak son günlerde aracımın motoru hararet yapmaya başladı. Rampa veya düz yol fark etmeksizin 100 km mesafe kat ettikten sonra motor su kaynatmaya başladı. Acaba bunun sebebi nedir? Su pompası mı arızalı? Araç babamdan yadigar olduğu için kullanmayı sürdürüyoruz.

Metin Yücel


Sayın Metin Yücel,
Bir aracı 53 sene sorunsuzca kullanmak büyük bir başarı ve ben sizi tebrik ediyorum. Araç 100 km yol yaptıktan sonra su kaynatıyorsa soğutma sisteminin kontrol edilmesi gerekiyor. Özellikle su buharlaşıp eksilerek azalıyor ve kalan su da daha çabuk ısınarak kaynamaya neden oluyorsa, bunun en büyük sebepleri arasında su pompası, radyatör hortumları, radyatör veya kalorifer peteklerindeki sızıntılar ve tıkanmalar olabilir.
Bu kayıp radyatör kapağından uygulanacak hafif bir hava basıncı sonucunda kolayca tespit edilebilir. Bir diğer nedende ise yanmak üzere olan silindir kapak contasıdır. Silindir kapak contasının ömrünü tamamlaması sonucu silindirlere damlacıklar halinde su sızmasına neden olur. Bu da araca ani gaz verildiğinde egzozdan çıkan buharlı beyaz dumanla kendini belli eder.

BİZE ULAŞIN