TEST MERKEZİ

İdeal şehirli Seat Arona

19.03.2018 Pazartesi

Seat’ın yeni crossover temsilcisi Arona, boyutları, fonksiyonelliği, motor ve şanzıman ikilisiyle tam bir şehir otomobili olarak karşımıza çıktı. Rakiplerinin uzun süredir mücadele ettiği bir sınıfa en son gelen öğrenci olan Arona, arayı kapatabilecek mi?

Yazı: Koray KODAL

Fotoğraflar: Ersan SEZER

Seat'ın ikinci crossover modeli Arona, markasına tamamen yeni bir tüketici kitlesi kazandıracak. Modern tasarımı, güncel teknolojiyi yakalayan elektronik donanımları, yeni nesil motor ve şanzıman seçeneğiyle genç bir kitleyi etkileyecektir. Arona, Volkswagen Grubu'nun yeni nesil platformu MQB A0'ı kullanıyor. 4138 mm uzunluk ve 2566 mm'lik dingil mesafesiyle küçük crossover sınıfında rekabet ediyor. Platform kardeşi Ibiza'dan 79 mm daha uzun, dingil mesafesi 2 mm daha fazla, 108 mm daha yüksek ve genişliğe de aynı.

Arona'nın ön tampon altından başlayan koyu renkli plastik koruma, lastik yuvalarının çevrelerine, marşpiyelere ve arka tampon altına kadar uzanıp otomobili çepeçevre sarıyor. Bu kaplama, park ve manevralarda yaşanabilecek küçük temaslarda otomobilin boyasını koruyor. Aynı zamanda, işlevselliği dışında otomobile arazi aracı havası katıyor. Standart olarak gelen tavan rayları ve yüksek karoser ile crossover sınıfına uygun bir tasarım elde edilmiş. En üst donanım seviyesi olan Xcellence donanımında siyah, gri, turuncu ya da gövde rengi tavan seçenekleri sunuluyor. Gövdeden farklı renkteki tavan ile otomobilin dinamik göründüğünü söyleyebiliriz.

Bagaj kapağı üstündeki Seat logosu diğer modellerden alışıldığı gibi bagaj açma fonksiyonuna sahip değil.

Seat'ın tasarım felsefesine uygun olarak Arona'da da keskin çizgilerle şekillenen karoseri üstünde belirgin "ütü" izleri bulunuyor. Bu sayede sade ama modern bir tasarım elde edilmiş. Petek görünümlü panjur tasarımında hava girişi gibi görünen detayların büyük bir kısmı kapalı. Panjur ile uyumlu açıda hizalanan farlarda LED gündüz aydınlatması ve LED stoplar standart olarak sunuluyor. Test aracımızda bulunan tam LED farlar ise opsiyonel olarak alınabiliyor.

BİZE ULAŞIN