TOYOTA

Toyota’nın maceracı şehirlisi Aygo X tanıtıldı

05.11.2021 Cuma
TOYOTA’NIN MACERACI ŞEHİRLİSİ AYGO X TANITILDI

Toyota, A segmentindeki yeni modeli olan Aygo X'in örtüsünü kaldırdı. Aygo X Prologue'un üretim versiyonu, konsept otomobilin ilginç tasarımının çoğunu koruyor ve 2022'de Avrupa'ya hibrit olmayan tek bir motor seçeneğiyle gelecek.

Toyota, Citroen C1 ve Peugeot 107 kardeşler ile ortak platformu kullanan PSA Group ile iş birliğinin bir parçası olarak 2005 yılında Aygo'yu ilk kez piyasaya sürmüştü. Peugeot ve Citroen, küçük modellerinin üçüncü neslini piyasaya sürmekten şimdilik vazgeçti ama Toyota Aygo'nun gücüne inandığını belirtip, yeni nesilde bambaşka bir karakterle yollara çıkmaya hazırlanıyor.

Hala A segmentine yatırım yapan birkaç otomobil üreticisinden biri olarak Toyota, Avrupalı alıcıların "kompakt bir kentsel crossover" tercih edeceğine karar verdi. Konsept, Belçika'da geliştirilen üretim versiyonu ile Fransa'da tasarlandı.

17 veya 18 inçlik geniş çaplı jantlar, yerden yüksekliği 11 mm artırırken otomobilin orantıları üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Tekerlek davlumbazlarının etrafındaki plastik kaplama sayesinde crossover vurgusu sağlanmış. Tam LED farlar ve stoplar modern grafiklere sahipken, yan camların şekli sportiflik katıyor. Aygo X, Kakule, Biber, Zencefil ve Ardıç gibi cesur renk seçeneklerine sahip ve b sütunlarında, tavanda ve arka bölümde siyahla parçalarla birleştirilmiş. Cabrio hissi için açılabilir kanvas tavan da mevcut.

Seleflerinden farklı olarak yeni Aygo X, Toyota'nın aynı zamanda Yaris ve Yaris Cross'u destekleyen kendi GA-B platformunu temel alıyor. 3700 mm uzunluğunda, 1740 mm genişliğinde ve 1525 mm yüksekliğinde olan Aygo X, 2430 mm aks mesafesi ile Toyota'nın ürün yelpazesindeki en kompakt model. Aygo X'in boş ağırlığı ise 940 kg.

Yeni platform, 3455 mm uzunluğa sahip selefine kıyasla daha büyük bir aks mesafesi sağladı ve ekstra 235 mm uzunluğa sahip olması, arka yolcular için daha fazla alan ve daha büyük bir bagaj sağladı. Bagaj hacmi, önceki neslin 168 lt hacminden oldukça büyük olan 231 lt hacme sahip olup, bagaj hacmi arkada koltukların katlanmasıyla 829 lt'ye kadar büyüyebilmekte.

Kabinde odak noktası, Toyota Smart Connect bilgi-eğlence sistemini Android Auto ve Apple CarPlay bağlantısı, kablosuz güncellemeler ve bulut tabanlı navigasyon ile entegre eden 9 inç dokunmatik ekran oluyor. Diğer özellikler arasında entegre düğmelere sahip üç kollu direksiyon simidi, gösterge panelinde küçük bir ekran, ortam aydınlatması, kablosuz şarj ve bagajda 300 W amplifikatör ve 200 mm subwoofer bulunan JBL dört hoparlörlü ses sistemi sayılabilir.

Sürücü, A sütunlarının artırılmış açıları sayesinde geliştirilmiş ileri görüş ile önceki modele göre 55 mm daha yüksek koltukta oturuyor. Toyota mühendisleri ayrıca ses yalıtımını iyileştirdi ve A segmentinin en iyileri arasında olduğunu iddia ediyor.

Güvenlik açısından Aygo X'in tüm versiyonları, monoküler kamera sensörü ve milimetre dalga radarını birleştiren Toyota Safety Sense paketi ile standart olarak sunuluyor. ADAS, araç algılama, gündüz ve gece yaya algılama, gündüz bisikletli algılama, çarpışma azaltma desteği, akıllı uyarlanabilir hız kontrolü, şerit izleme yardımı ve acil direksiyon yardımı özelliklerine sahip Çarpışma Önleme Sistemini (PCS) içeriyor.

Aygo X, 72 HP ve 93 Nm tork üreten atmosferik 1,0 litrelik 12 valfli üç silindirli benzinli motorla satışa sunulacak. Motor, ya beş ileri vitesli manuel şanzımanla ya da S-CVT ile eşleştirilebiliyor. Şehir otomobilleri performansa odaklanmazlar, bu yüzden Aygo X'in bir cep roketi olmasını beklemiyorduk. Manuel donanımlı model 0-100 km/s hıza 15,6 saniyede çıkıyor ve 158 km/s maksimum hıza sahipken, S-CVT için rakamlar 15,5 saniye 0-100 km/s hızlanma ve 151 km/s maksimum hız oluyor. Verimlilik açısından Toyota, manuel ile 4,7 lt/100 km ve CVT ile 4,9 lt/100 km WLTP ortalama yakıt tüketimi açıklıyor. Karbondioksit emisyonları ortalama tüketimde 107 g/km olarak belirtiliyor.

Toyota Aygo X, 2022'den itibaren Avrupa pazarında satışa sunulacak. Fiyatlandırma, piyasaya sürülmesine yakın bir tarihte açıklanacak.

BİZE ULAŞIN