TOYOTA

Toyota Hibrit Ailesi

08.12.2021 Çarşamba
TOYOTA HİBRİT AİLESİ

Hibrit motor teknolojisinin öncü markalarından biri olan Toyota, ülkemizde tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek geniş bir model ailesi sunuyor.

Küresel ısınmanın gittikçe günlük hayatımıza olumsuz etkileri artıyor. Hemen hemen tüm otomotiv markaları karbon nötr planlarını açıklarken, bazı markalar var ki bu tehlikeyi çok önceden gördü. Bu markaların başında da Japon otomotiv devi Toyota geliyor. 90'ların sonunda Prius ile öncülük ettiği hibrit motor teknolojisini günümüzde hemen hemen tüm modellerinde sunmasıyla hem yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltırken, Avrupa'nın katı emisyon normlarına da uyum sağlıyor.

Ülkemizde Corolla, C-HR, Yaris, RAV-4 ve Camry modellerinde hibrit motor seçeneği sunan Toyota'nın hibrit ailesini mercek altına aldık.

Toyota Corolla Sedan/HB

Dünyanın en çok satılan otomobili unvanını gururla taşıyan Corolla, sağlamlığı, güçlü ikinci el değeri ve zengin donanımıyla sınıfının en güçlü oyuncularından biri olmayı sürdürüyor. Yeni nesil Corolla HB'in bir önceki ismi olan Auris'te hibrit motor seçeneği sunmuş olan Toyota, Corolla ismiyle ilk hibrit motorunu son neslinde tüketicilerle buluşturdu. 1,8 litrelik atmosferik motoru destekleyen elektrik motoruyla birlikte toplam güç çıkışı 121 HP. Fabrika verisi ortalama yakıt tüketimi ise 3,8 lt/100 km olurken, birleşik CO2 salım değeri 87 gr/km.

Toyota C-HR

Toyota, 90'lardan sonra gençlere yönelik tasarımlara pek fazla önem vermediği eleştirilerine en güzel yanıtı C-HR ile verdi. 2016 yılında tanıtılan C-HR, ufak bir makyajdan sonra hala modern tasarımıyla gözleri üzerine çekiyor. Corolla ile aynı 1,8 litrelik hibrit motora sahip C-HR, Corolla Sedan ile birlikte ülkemizde üretiliyor olmasıyla da ayrı bir yere sahip.

Toyota Yaris

Japon markanın küçük sınıf temsilcisi Yaris, yeni nesliyle özellikle tasarım konusunda çağ atladı. 2021 Yılın Otomobili Ödülü'nü de kazanan Yaris, 1,5 litrelik atmosferik motorunu destekleyen elektrikli motoruyla toplam 116 HP güç üretiyor. Fabrika verisi ortalama yakıt tüketim değeri ise 3,6 lt/100 km.

Toyota RAV-4

Geniş yaşam alanı, sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ve zengin donanım listesiyle sınıfının iddialı modellerinden olan RAV-4, Toyota'nın en performanslı hibrit ünitelerinden birine kaputunun altında yer veriyor. 2,5 litrelik motoru destekleyen elektrikli motor, toplamda 222 HP güç ve 221 Nm tork üretiyor. 8,1 saniyede 0'dan 100 km/s hızlanmasını tamamlayan RAV-4'ün fabrika verisi ortalama tüketim değeri ise sadece 4,4 lt/100 km.

Toyota Camry

Toyota'nın ağırbaşlı sedanı Camry, RAV-4 ile aynı motoru kullanıyor. Lüks ve konforu iyi şekilde harmanlayan Camry, D segmetinde tam hibrit motor kullanan ender modellerden biri. 218 HP güç üreten motoruyla fabrika verisi ortalama 4,3 lt/100 km'lik tüketim değeri sınıfının en iddialı rakamlarından biri olarak dikkat çekiyor.

BİZE ULAŞIN