HABERLER

Otonom sürüş, kaza ile sonuçlandı

27.03.2017 Pazartesi
OTONOM SÜRÜŞ, KAZA İLE SONUÇLANDI

Patenti üzerinden Google ile davası devam eden Uber’in otonom sürüş teknolojisi, kazaya karışarak iyice içinden çıkılmaz bir durum haline geldi.

Sürücüsüz Otomobilleri kullanıcıların hizmetine sunmak adına testlerine son sürat devam eden Uber, pilot program kapsamında geçtiğimiz yıldan beridir asfalt üzerinde testlerine devam ediyor. 43 adet sürücüsüz otomobili toplamda 30 bin kilometreden fazla yol katetmiş olan Uber'in sürücüsüz otomobillerinde baş gösteren navigasyon sorunu geçtiğimiz hafta içerisinde ortaya çıkmasına rağmen çevreler henüz herhangi bir kazanın yaşanmamasını bardağın dolu tarafı olarak görüyordu. Ne yazık ki bu bakış açısı da yaşanan kaza olayıyla ortadan kalktı.

Uber'in sürücüsüz otomobil hizmeti halen test sürecinde olduğu için direksiyon başında en az bir kullanıcı sürekli hazırda bekletiliyor. Geçtiğimiz günlerde Amerika'nın Arizona bölgesinde meydana gelen ve Uber'in hiç kimsenin ciddi şekilde yaralanmadığını açıkladığı kazanın ortaya çıkan detayları da teknolojinin halen aşması gereken problemleri olduğunu kanıtlıyor.

Volvo XC90 ile gerçekleşen kazada otonom sürüş modu açıkken meydana geldiği açıklanan kazada sürücü ve ön yolcu koltuğunda iki Uber görevlisinin yer aldığı ifade edildi. Bir yandan Waymo ile otonom sürüş teknolojisinin patentiyle ilgili dava sürecinde olan Uber'in bu kazanın ardından program dahilinde ne karar vereceği merak ediliyor.

Kaynak: LOG

BİZE ULAŞIN