HABERLER

Dizel araçlar Türkiye'de yasaklanacak mı? İşte yanıtı

27.07.2017 Perşembe
DİZEL ARAÇLAR TÜRKİYE'DE YASAKLANACAK MI? İŞTE YANITI

İngiltere iddiaya göre doğaya zarar verdiği gerekçesiyle 2040 yılında dizel ve benzinli araçlar satılmaması kararını aldı. İngiltere'nin bu kararı sonra Türkiye’deki dizel araç sahiplerinin akıllarına “Acaba Türkiye’de de bu yasak uygulanır mı?” sorusu geldi. A Haber muhabiri Göktuğhan Argın bu sorunun yanıtını uzman konuğuna sordu.

otohaber Genel Yayın Yönetmeni Halit Bolkan, "Benzinli ve dizel araçların Avrupa'daki bazı ülkelerde bugünden yasaklanma kararlarını açıklanmasının nedeni atmosferdeki aşırı kirlilik. Dünya alarm veriyor. Benzinli ve dizel motorların egzozlarından çıkan kimyasalları ve ya gazları azalmamız gerekiyor. Belli bir noktadan sonrada tamamen ortadan kaldırma zorunluluğumuz var.

Elbette Türkiye'de günü geldiğinde dizel araçları yasaklayacak. Başka çaremiz yok" dedi. Yerli otomobille ilgili çalışmalarda da elektrikli otomobil vurgusuna dikkat çeken Bolkan, "gelecek elektrikli otomobilde" dedi.

"2030 YILINDA DİZEL ARAÇLAR YASAKLANABİLİR"

Avrupa'da 2025 yılından itibaren dizel araçlarla ilgili yasağın uygulamaya gireceğine dikkat çeken Bolkan, Türkiye için ise yasağın 2030 yılında itibaren uygulamaya konulmasının makul olacağını ifade etti. .

BİZE ULAŞIN