HABERLER

Toyota'dan Hücreye Bir Adım

19.11.2013 Salı
TOYOTA'DAN HÜCREYE BİR ADIM

Otomotivde alternatif enerji kaynakları içinde yakıt hücreli araçlara yatırım yapan markalardan Toyota, 2015’te yollara çıkmasını hedeflediği aracının ipuçlarını Tokyo’da sergilenecek olan FCV konseptiyle veriyor.

Fosil yakıtlar ve elektrik dışında otomotivde enerji kaynağı olarak kullanılma şansı en yüksek seçenek hidrojen. Şimdiye kadar birkaç istisna dışında hep deneysel projeler aşamasında kalan hidrojen yakıt hücresi tarafından oldukça ciddiye alınıyor. 'nda sahneye çıkacak olan FCV konsepti de bu ciddiyetin oldukça yakında gerçeğe dönüşeceğini simgeliyor. Zira konseptten geliştirilecek olan seri üretim versiyonun 2015'te yollara çıkması hedefleniyor.

Litre başına 3 kW ile en yüksek güç yoğunluğuna sahip ilk sedan olan FCV bir depo hidrojen ile ortalama bir Japon ailesinin bir haftalık elektrik ihtiyacını karşılayan enerji üretiyor.

Japon markanın fuardaki eğlenceli yüzlerinden biri olan JPN Taxi konsepti büyük kapılarıyla özellikle yaşlılar ve çocuklu aileler için rahat bir kullanım sunmayı hedeflerken, LPG hibrit konseptin tasarımı da kendine has. Bugünden biraz uzak duran bu iki konseptin dışında Toyota, Voxy ve Noah konseptleriyle ise seri üretime hazır bir MPV'yi karşımıza çıkartıyor. Her ikisi de 7 kişilik olan konseptlerde hem ikinci hem de üçüncü sıradaki koltuklar birinci sıradakiler gibi çok yönlü olarak ayarlanabiliyorlar.
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN