HABERLER

Tesla Semi için ilk siparişler gelmeye başladı

20.11.2017 Pazartesi

Tesla'nın cuma günü resmi lansmanını yaptığı elektrikli kamyonu Tesla Semi için ilk siparişler gelmeye başladı. Henüz aracın fiyatı belli olmamasına karşın ABD'li perakende zinciri Walmart'ın yanında Kanadalı market zinciri Loblaw ve lojistik şirketleri de ilk siparişlerini geçtiler.

Tesla Semi, elektrikli kamyon ve tır kategorisinde lansmanı yapılan ilk araç. Cuma günü internet üzerinden yapılan canlı yayınla tanıtılan araç büyük ilgi gördü. Sektörde dengeleri değiştirebilecek bir araç olarak görülen Semi, tek şarjla 800 km gidebiliyor.

Elektrikli kamyon için Tesla tarafından 1.6 milyon km garanti verilirken, tek koltuklu şöför kabini ile de büyük dikkat çekti.

Araç büyük ilgi görse de dizel motorlu kamyonlarla ne kadar rekabet edebileceği henüz belirsiz. Çünkü 800 km'lik menzil dizel kamyonlara göre daha kısa. Bunun yanında aracın 400 km gidebilmesi için gereken şarj süresinin 30 dk olması, deponun dizelle doldurulması için gereken süreye oranla oldukça uzun.

Ancak Semi, gerek tasarım gerekse de elektrikli araç teknolojisi olarak çok dikkat çekti. Habertürk'te yer alan habere göre, lansmanın hemen ardından büyük firmalar arka arkaya açıklamalar yaparak ilk siparişlerini verdiklerini açıkladılar.

BİZE ULAŞIN