AKSESUARLAR

Lastiğin Sağladığı Büyük Tasarruf

20.03.2013 Çarşamba
LASTİĞİN SAĞLADIĞI BÜYÜK TASARRUF

Michelin’in Lastik Adamı daha temiz çevre ve daha ekonomik sürüş deneyimi için yakıt tüketimi ve enerji tasarrufuyla ilgili ipuçları veriyor.

, sürücülerin göz ardı ettiği basit ama enerji tüketiminde büyük etkileri olan ipuçlarını çeşitli platformlarda sürücülere anlatıyor. Böylece farkında olmadan fazladan harcadığımız enerjiyi azaltmayı hedefliyor. İşte Michelin'in ı'nın güvenli, yakıt tasarruflu ve çevreci sürüş için leri:

Ani hızlanmalar ya da yavaşlamalardan kaçının.

Yüksek devirlerden uzak durup hızınıza uygun vitesle yolculuk ederek önemli ölçüde sağlayabilirsiniz. "Yokuş aşağı inerken otomobilin vitesini boşa al, yakıt tasarrufu sağlarsın" gibi şehir efsanelerine uyup da asla can güvenliğinizi tehlikeye atmayın.

Aracınızı çalıştırdığınızda rölanti süresini en aza indirin.

Çünkü rölanti süresi de yakıt sarfiyatını önemli ölçüde etkiler.

Yakıt tüketimini düşürmek için mevsim şartlarına uygun lastikleri tercih edin.

Kış mevsiminde güvenlik önceliğiyle kış lastikleri takmalısınız. Kışın yaz lastikleri performans kayıplarına yol açacak, bu kaybı dengelemek için de daha çok gaza basmanız gerekecektir. Bunun anlamı ise daha fazla yakıt tüketimi olacaktır. Yaz aylarında da aynı şekilde kış lastiklerinizi değiştirerek enerji tasarrufu sağlamış olacaksınız.

Lastiklerinizin hava basıncını mutlaka kontrol edin.

Lastik hava basıncı ekonomik araç kullanımını doğrudan etkiliyor. Hava basıncı düştükçe lastiğin yuvarlanma direnci artıyor. Ortaya çıkan enerji kaybının motor tarafından dengelenmesi daha fazla yakıt tüketimine neden oluyor. Eksik hava basıncı lastiklerde hızlı aşınmaya da yol açarak, lastik ömrünü yüzde 30'a varan oranda azaltıyor. Düşük hava basınçlı lastiğin can güvenliğinizi olumsuz etkileyeceğini de unutmayın.

Kullanım ömrü tamamlanmış lastiklerinizi hemen değiştirin.

Lastiklerinizin diş derinliği yasal limit olan 1.6 mm'nin altına düştüğünde, hareket esnasında yol tutuş ve performansında kayıplara yol açacaktır. Bu durumda lastikten kaynaklanan performans kaybının giderilmesi içinse yine fazla yakıta gereksinim duyacaksınız.

BİZE ULAŞIN