İSMET KARAMAN

Aldığım Araç Pert Çıktı

18.12.2013 Çarşamba
ALDIĞIM ARAÇ PERT ÇIKTI

Sayın İsmet Karaman;

Kasım ayının başında bir satın aldım. Aracımı bakımlı olduğu için beğenerek satın almıştım. Ancak kasko sı yaptırmak için …. sigorta şirketine başvurduğumda kasko yapamayacaklarını çünkü aracımın pert kaydı olduğunu söylediler.

Sonradan birkaç şirkete daha başvurdum kimi yapmadı kim de çok yüksek ücret istediler. Bunun nedeni ve çözümü nedir?

Ömer Erdoğan


Sayın Ömer Erdoğan;

Kasko Sigortası isteğe bağlı sigortadır. Sigortalı olarak siz ile sigortacının yani tarafların hür iradesiyle olan bir akittir. Bir kural olmasa dahi genelde sigorta şirketleri pert olmuş bir araca kasko sigortası yapmak istemezler. Elbette kendilerine göre haklı nedenleri vardır. Perte çıkmış araçları satın alarak bu araçlara sahip olan servisler, bu araçları çıkma (kullanılmış) parçalarla veya yan sanayi yedek parçalarla ve büyük bir kısmı doğrultularak, düzeltilerek onararak tekrar yürür hale getirmek suretiyle satışa sunarlar. Bu onarımı yapan servisler genelde bu işten karlı çıkmak için elinden geldiğince onarım maliyetini düşürme çabasına girerler ve usulüne uygun olmayan onarım yollarını tercih edebilirler. Bu şekilde tamir edilen (toparlanan) araç;

• Güvenlikten yoksundur ve bu nedenle yapma ihtimali yüksektir. Sigorta mantığına göre riski fazla bir araçtır. Şirket bu nedenle kasko yapmaktan çekinir.


• Bu durumdaki aracın olası bir kazası sonrası onarımı sırasında yukarıda sıraladığım biçimde usulüne uygun olmayan çıkma, yan sanayi, doğrultulmuş ve düzeltilmiş birçok parçanın sigortalı tarafından yenisinin talep edilmesiyle "haksız zenginleşme" söz konusu olacaktır. Çünkü ekspertiz sırasında Eksperin usulüne uygun olmayan bir onarım tekniği ile yapılan onarımı ve yedek parçaları tespit etmesi zordur ve hatta hasarlanmış bir araçta mümkün de olmayabilir.

Yukarıdaki bu iki önemli nedenden dolayı şirketler kasko sigortası yapmak istemezler. Ancak "hayır" yanıtını belki vermez ama risk kabul yönetmeliğini de göz önüne alarak fiyatı yüksek tutar. Bazı firmalar ise perte çıkmış araçların kasko sigortasını yaparken yüzde 25-35 gibi muafiyet uygular. Bunun anlamı hasar anında hasar bedelinin belirlenen muafiyet yüzdesi kadar bir tutarın ödenmemesidir.

Bu nedenle çözüm; ya aracınızı sigorta yapmaktan vazgeçeceksiniz ya da yüksek kasko sigorta poliçesi primi ödemeyi göze almanızdır. Ne yazık ki tercih edeceğiniz farklı bir yol yok. Yukarıdaki ifadelerimden kesinlikle aracınızın güvenlikten yoksun olduğu anlamını çıkarmayın. Çünkü ne şekilde onarımının yapıldığını bilmediğim gibi aracınızın neden ve nasıl perte çıktığı da önemlidir. Sigorta şirketleri bir aracı iki nedenden dolayı pert eder.

• Gerçek tam hasar: Onarımı mümkün olmayan (tümüyle yanan, uçurumdan yuvarlanan gibi) araçlar.

• Hükmi tam hasar: Onarımı ekonomik olmayan araçlar. Bu araçlar birkaç önemli ve pahalı parçasının hasarlanmasından dolayı perte çıkmış araçlardır.

Otomotivde genel bir kuraldır, mümkün olmasa da aracı parçalara ayırarak satılması durumunda araç fiyatının nerdeyse iki katına yakın bir fiyata yükselir. Aracınızın modelini belirtmemişsiniz. Önden aldığı bir darbe ile katalitik konvertörü hasarlanmış hava yastıkları açılmışsa pert rakamına ulaşması kolaylıkla mümkündür.

kalan karakter 1000

Hıncal ÖRS Hıncal ÖRS

2014 yılındayız yakında 2015'e giricez hala ekspertiz yaptırmadan araç alan var. Piyasada ekspertiz raporu veren çok iyi firmalar var. Aracınızı almadan önce götürüp gösterin 2 saatinizi almaz. Böylece çok ufak miktarlala, yığınlarca para kaybetmekten kurtulursunuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 16.12.2014 15:35
Aziz Aziz

Galeriden aracı aldım, 45 gün sonra kasko yaptırmak istedim.Sigorta şirketleri,''yapamayız araç pert gözüküyor 2011 yılında pert olmuş sel ve su nedeniyle'' diyorlar.Galerici de bu aracın,böyle b sorunu olduğunu söylemedi plakadan bu pert kaydını göremedim.Ne yapmalıyım? Hukuki güvencem nedir?130.000 liralık çekici tır marka: Mercedes Axor 1840 Mahkemeye versem hak taleb edebilir miyim?
Acele yorumunuzu bekliyorum.Teşekkür Ederim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.12.2014 19:07
ABDULLAH ABDULLAH

ARAÇ PERT OLABİLİR EN UFAK BİR ÇİZİĞİ OLSA ARACI PERTE ÇIKARTAN SİGORTA ŞİRKETLERİNE NE DİYECEKSİNİZ BURDA SİGORTA ŞİRKETLERİ İŞLERİNE NASIL GELİYORSA MANTIĞI YÜRÜTÜLÜYOR GEÇENLERDE BİR ARACA ALICI OLARAK BAKTIM ARAC 2012 MODEL HONDA CİVİC ARAÇ İZMİRDE SİGORTA ŞİRKETİNDEN SATILDI ARACIN SOL ÜST ÇAMURLUĞU HAFİF VURUK OLMASINDA DOLAYI ARACI PERT E ÇIKARMIŞ DEĞERİNİN ALTINDA SATIŞI GERÇEKLEŞTİ BUNA NASIL BİR KULP BULACAKSINIZ SİGORTA ŞİRKETLERİNİ DENETLEYEN KURUMLAR DENETİMİ YETERSİZ BURDAKİ YAĞLI KAYMAKTAN BAHSEDİN BU KAYMAĞI YİYENLERDEN BAHSEDİN

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır5
cevapla 18.12.2013 20:39
ufuk ufuk

Sorgulayın belki çıkar. Bu memlekette bu kadar hırsız varken işiniz zor ben sorguladım aldım hem sigortacıdan hem tramerden 15 gün sonra arabam perte çıktı. Ama açıklaması yok arac kazaya karışmış hasar tutarıda 1 türk lirası yazıyodu, aradım bu nasıl iş diye müşteri temsilcisi çıktı kontrol edeyim dedi sonra aradı hasar bedeli olarak 14.430 türk Lirası bide 1.730 türk Lirası kayıt koydu. Ha ayrıca kaza tarihi eylül 2012 pert koyma tarihi mayıs 2014 hasar kaydı bedelinide temmuzda koydular. Elinize sağlık avi.. sigorta.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.01.2015 21:20
gurbet gurbet

tramer sorgulaması yapın hem plaka hemde sase no ile. sase no hasar varsa ve sigortadan yapılmıssa bilgisi garanti cıkar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 20.12.2013 23:27
erhan erhan

ikinci el araç alırken aracın pert olup olmadığını nasıl sorgulaya biliriz

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır2
cevapla 19.12.2013 21:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN