GÜVENLİK

Etiketlenme Sırası Lastikte

24.05.2012 Perşembe
ETİKETLENME SIRASI LASTİKTE

Yeni lastik düzenlemesine göre tüketiciler, alacakları ürüne dair bilgilere direkt ulaşabilecekler. Böylece lastik üreticileri de, sadece belli kuruluşların denetiminden çıkacak.

Çevresel kirliliği azaltmak adına yeni bir uygulama daha yürürlüğe giriyor. Daha önce doğaya salınan egzoz gazı miktarına yönelik yapılan etiket uygulaması, artık lastikler için de geçerli olacak.

Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Kasım'dan itibaren yürürlüğe girecek olan uygulama ile, çevreyi korumanın yanı sıra güvenlik ve yakıt tasarrufu sağlanması da amaçlanıyor. Bu uygulamada lastikler, ıslak zemin frenleme, yuvarlanma direnci ve sese göre derecelendirilecek. Tüm bu işlemlerin sonucu elde edilen bilgiler de tüketiciyle paylaşılacak. Tüketici de bu bilgiler sayesinde, daha detaylı bir değerlendirme yaparak, aracı ve kendisi için en doğru seçimi yapabilecek.

Diğer yandan üretici firmalar da direkt olarak tüketicinin denetimiyle karşılaşacak. Düzenlemeye göre lastiğe dair bilgiler, tüketicilerin görebileceği şekilde, lastiğin sırt kısmında yer alacak. En iyi lastiğin "A" etiketi aldığı uygulama "G"ye kadar devam edecek. Etiketlendirme standartları göz önüne alındığında ise tüketici, üst sınıf bir satın aldığında, lastik ömrü boyunca yakıttan ciddi tasarruf sağlayabilecek.

Öncelikle 1 Haziran itibariyle lastik üreticisinin isteğine bırakılacak olan etiket uygulaması, 1 Kasım'dan itibaren zorunlu hale gelecek. Türkiye'de ise böyle bir çalışma henüz mevcut değil. Yine de AB'ye uyum yasaları çerçevesinde, ileriki yıllarda ülkemiz de bu uygulamadan nasibini alabilir.

Yuvarlanma direnci düşük olan lastik, yakut tasarufu sağlar. A ile G sınıfı arasında 18 metre fren mesafesi bulunuyor. Ve en düşük ses seviyesi 3 dB oranında -ki bu- tamamen sessiz anlamına geliyor.

kalan karakter 1000

Osman D Osman D

Ben otomobil kullanıcılarının gaza gelip yüceltilen bazı flaş markalara boş yere yükşek fatura ödememelerini öneririm. Ben en pahalı lastiği de aracımda kullandım. İnanın hiçbir fark hissetmedim. Sonuçta bunların hepsi kauçuk ve bir süre (3-4 yıl) sonra en kalitelisi (!!) de dahil çatlamaya ve eskimeye başlıyor. O nedenle ben artık piyasadaki duyulmuş markalar arasında en uygun fiyatlı olanı alıyorum. Hatta milliyetçiliğim kabarıyor, yerli markalara ağırlık veriyorum. Hiç bir zararını görmedim. Sizlere de öneririm. Saygılarımla.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır2
cevapla 24.05.2012 12:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN