otohaber_logo
Haberler
İran'dan otomotiv atağı
İran, otomotivde dünyanın önemli markalarıyla anlaşmaya vardı.
İran'dan otomotiv atağı

Taşıt Araçları ve Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, "İran, dünyanın önde gelen 6 otomobil şirketiyle anlaşma imzaladı. Bu, sektörümüzle ilgili İran'da yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bu dönemde İran'la ticaret ve iş birliğimizi arttırmak istiyoruz." dedi.

İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen 4'üncü İran Uluslararası Otomotiv Endüstrisi Konferansı'na katılan Kanca, AA muhabirine, Türkiye'deki otomotiv sektörünün nükleer anlaşma sonrası İran'a ithalatını arttırma, bu ülkede yatırım yapma ve teknoloji transferine yardımcı olma konularında hazır olduğunu söyledi.

Kanca, "İran, dünyanın önde gelen 6 otomobil şirketiyle anlaşma imzaladı. Bu, sektörümüzle ilgili İran'da yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bu dönemde İran'la ticaret ve iş birliğimizi arttırmak istiyoruz. İran sadece mal ithal etmek istemiyor. Yatırım ve teknoloji transferi istiyor. Biz bu konularda hazırız." ifadelerini kullandı.

Nükleer anlaşma sonrası İran'a uygulanan ambargoların hafifletilmesiyle 150 milyon civarındaki yedek parça ihracatının 2016'da 300 milyonu aştığını kaydeden Kanca, bu rakamı daha da yükseltmek için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Kocaeli Sanayi Odası meclis üyeliği de yapan Kanca şöyle devam etti:

"Türkiye'deki faaliyetlerimize İranlı muhataplarımızı davet ettik. 26 Mayıs'ta yedek parçada satış sonrası hizmet, kasım ayında da mühendislik konferanslarımız olacak. Bu konferanslarda İranlı muhataplarımızla daha çok tanışma imkanı bulacağız. İran'da Türk otomotiv sektörüyle birlikte çalışma iradesi var. Türk otomotiv sanayisine güven var. İran yeni araçlar üretecek. İran'a bu konuda en çok desteği verebilecek ülke Türkiye'dir. Çünkü biz yeni üretilen araçlar için üretim yapıyoruz. Bu işe hazırız. En son teknolojiyi kullanıyoruz."

Sektörün İran'daki sorunları

Gümrük uygulamaları ve para transferinde yaşanan bankacılık sorununun TAYSAD üyelerinin bu ülkeyle ticari alanda yaşadıkları sorunların başında geldiğini dile getiren TAYSAD Başkanı Kanca, "İran'da gümrük bürokrasisi, gümrük vergisi ve para transferiyle ilgili bankacılıkta yaşadığımız sorunlarımız var. Komşu olarak daha düşük gümrük vergilerinin olmasını istiyoruz." dedi.

Türkiye'deki taşıt araçları tedarikçilerinin çatı örgütü TAYSAD, 1978'de kuruldu. Örgütün Türkiye çapında 362 üyesi bulunuyor.

AA

Diğer Haberler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.