otohaber_logo
Haberler
Malezyalı Proton kime satılıyor?
Proton ortaklık için görüşmelere açık olduğunu daha önce duyurmuştu. İşte Proton'un hisselerini satın almak isteyen markalar...
Malezyalı Proton kime satılıyor?

Çinli otomobil üreticisi Zhejiang Geely Holding Group Co'nun, zor durumdaki Malezyalı Proton Holding Bhd'yi satın almak için bu hafta içinde teklif
vermesi bekleniyor.

İki kaynağın verdiği bilgiye göre aynı zamanda İsveçli Volvo Car Group'un sahibi olan Geely, Proton'un sahibi olan Malezyalı holding DRB-Hicom Bhd'ye Volvo'nun katkısıyla geliştirdiği güncel teknolojileri de kullandırmayı teklif edecek.

DRB-Hicom bu ay içinde stratejik ortaklık ile ilgilenen yabancı otomobil üreticilerinden teklif beklediğini açıklamıştı.

Proton, 1983 yılında Malezya devleti tarafından kuruldu. Devlet geçen yıl yaklaşık 340 milyon dolar mali yardım yaptığı şirketin araştırma geliştirme için yabancı bir ortak bulmasını istiyor.


Şirketle ilgilenen olası diğer yatırımcılar arasında Fransız otomobil üreticisi PSA, Renault ve Japon Suzuki Motor yer alıyor.

DRB-Hicom'un stratejik iletişim biriminin başında bulunan Mahmood Razak, Reuters'ın görüş talebine, "Söyleyecek yeni bir şey yok... Alınan teklifleri inceliyoruz. Yabancı ortak seçene kadar açıklama yapılmayacak" dedi.

Geely sözcüsü Reuters'ın sorularına cevap vermedi.

Kaynaklar en az yüzde 51 pay istediğini belirttikleri Geely'nin satın alma teklifi kapsamında nakit bir ödeme yapıp yapmayacağının net olmadığını belirttiler.


Kaynak: REUTERS

Diğer Haberler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.