otohaber_logo
Sektörel
Mercedes-Benz Türk’e Teknoloji Başarı Ödülü
2022 yılında otomotiv sektöründe en çok patent tescili alan Mercedes-Benz Türk’e OSD Teknoloji Başarı Ödülü verdi.
Mercedes-Benz Türk’e Teknoloji Başarı Ödülü

Türkiye’nin en büyük ağır ticari araç üreticilerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, 2022 yılında ülkemizde en çok patent tescili alan otomotiv firması oldu. Geçen yıl toplam 87 adet patent tescili alan şirket, bu sayede ‘2022 Yılı OSD Teknoloji Başarı Ödülü’nü de kazandı. Mercedes-Benz Türk’ün İstanbul ve Aksaray AR-GE Merkezi, geliştirme faaliyetleri, OMIplus ONdrive gibi internet tabanlı projeleri, Sanal Gerçeklik ve Karma Gerçeklik teknolojileri ile Daimler Truck ağında önemli bir konuma sahip.


Tüm sektörlerde en çok patent başvurusu yapan dördüncü firma

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın verilerine göre 2022 yılında Türkiye’nin tüm sektörlerde en çok patent başvurusu yapan dördüncü firması olan Mercedes-Benz Türk, aynı dönemde Türkiye’nin en çok patent tescili alan otomotiv firması oldu.


87 patent tescillendi

2022 yılında Aksaray’da bulunan kamyon ar-ge merkezinde 142, İstanbul Hoşdere’deki otobüs ar-ge merkezinde 38 adet patent başvurusunda bulunan Mercedes-Benz Türk, bunların 87’sine tescil aldı. Şirketin 2022 yılında patent tescili aldığı buluşlardan öne çıkanlar ise; ses dalgaları kullanarak yolcu güvenliğinin artırılması, mesafe sensörü ile emniyet kemeri kontrolü ve deformasyon enerjisini azaltmak için bağlantı tasarımı olarak sıralanabilir.


OSD ödüllendirdi

2022 yılının en çok patent tescili alan otomotiv firması Mercedes-Benz Türk’ün başarısı OSD (Otomotiv Sanayi Derneği) tarafından ödüllendirildi. Şirket, derneğin 48’inci Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda verilen ‘OSD Başarı Ödülleri’nde, ‘2022 Yılı OSD Teknoloji Başarı Ödülü’nün sahibi oldu.

1 / 2

Dr. Zeynep Gül Koca Mercedes-Benz Türk Otobüs Geliştirme Karoseri Direktörü

Dr. Zeynep Gül Koca Mercedes-Benz Türk Otobüs Geliştirme Karoseri Direktörü

“Otomotiv sektörünün dönüşümden geçtiği süreçte AR-GE çalışmalarının önemi her geçen gün artıyor. Daimler Truck’ın en önemli üretim ve AR-GE üslerinden biri konumunda olan şirketimiz sahip olduğu iki adet AR-GE Merkezi ile sektörün geleceğini şekillendirmeye devam ediyor. 2009 yılında kurulan Hoşdere AR-GE Merkezimiz, tüm dünyadaki Mercedes-Benz ve Setra marka otobüslerin iç donanım, karoser, dış kaplama, elektrik altyapısı, teşhis sistemleri ve donanımsal dayanıklılık testleri için yetkinlik merkezi olarak çalışıyor. Her geçen gün global sorumluluklarını artırmaya devam eden AR-GE ekiplerimiz, başarılı çalışmaları ile 2022 yılında Mercedes-Benz Türk’ün en çok patent tescili alan otomotiv firması olmasına büyük katkı sağladılar. Bu başarıda emeği olan tüm ekip arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Otomotiv Sanayi Derneği tarafından verilen ‘2022 Yılı OSD Teknoloji Başarı Ödülü’nün yeni inovasyonlar yapma yolunda bizlere güç ve motivasyon sağlayacağına inanıyorum.”

2 / 2

Melikşah Yüksel Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörü

Melikşah Yüksel Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörü

“Aksaray AR-GE Merkezimiz, kamyon ürün grubundaki çalışmalarımızı hızlandırmak hedefi ile 2018 yılında açılmıştı. O günden bugüne, bu yatırımımızın olumlu yansımalarını almaya devam ediyoruz. Tüm dünyadaki Mercedes-Benz kamyonlarının yol testlerinin tek onay merci olan AR-GE Merkezimiz, elektrikli kamyonlar için de yol testi onay mercilerinden biri olma görevini sürdürüyor. Yol gösterici olarak gördüğümüz AR-GE çalışmalarımızın Otomotiv Sanayi Derneği tarafından ödüllendirilmesinin de bizim için gurur kaynağı olduğunu belirtmek istiyorum”.

 

Diğer Haberler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.