otohaber_logo
Sektörel
Michelin in Motion ile Michelin’in stratejik yol haritası güncellendi
Michelin, Sermaye Piyasaları Günü etkinliği kapsamında 2030 yılına kadar izleyeceği “Michelin in Motion” isimli stratejik yol haritasının bilgilerini paylaştı.
Michelin in Motion ile Michelin’in stratejik yol haritası güncellendi

Otomotiv sektöründe yaşanan büyük değişimlerle birlikte mobilite ve elektrikli araçlara olan yatırımlar her geçen gün artıyor. Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biri olan ve mobilite alanında da büyük yatırımlar yapan Michelin, 2021 yılı Sermaye Piyasaları Günü etkinliğinde yaptığı açıklamada 2023 ile 2030 yılları arasında gelirini yıl bazında yüzde 5 artırmak ve grup gelirinin yüzde 20 ile 30’una ulaşmayı hedeflemişti. Bu yıl gerçekleştirilen 2023 Sermaye Piyasaları Günü kapsamında “Michelin in Motion” olarak adlandırılan 2030 yılı hedefli büyüme stratejisi açıklandı.

2030 yılına kadar devem eden “Michelin in Motion” hedefleri

Michelin Grubu’nun; son 2 yıllık süreçte insanlar, kârlılık ve gezegen eksenli temel performans göstergeleri konusunda oldukça yüksek bir performans sergilediğine ve 2023 için belirlenen hedeflere ulaşma yolunda emin adımlarla ilerlendiğine dikkat çekildi. Yapılan açıklamada; iş hayatının kökten değişmesi, çevre bilinci, elektrikli araçlara yönelme gibi süregelen mega eğilimler, değer oluşturma potansiyelini daha da yükseltmek ve Michelin Grubu’nun değişime ayak uydurarak, zorlukları yenme gücünü artırmaya yönelik olan büyüme stratejisinin uygunluğunu tam anlamıyla doğruladığı vurgulandı. Yaşanan dönüşümlerin, Michelin’in farklılaşmasının önemini ortaya koyduğundan dolayı fırsat olarak görüldüğü, grubun ayırt edici kabiliyetlerini daha da pekiştirdikçe önümüzdeki yıllarda gelişimini sürdüreceğine işaret edildi. Yapılan açıklamada; pazardaki birçok yüksek değerli iş modeline hitap edebilen bir teknoloji şirketi olan Michelin’nin, gerek performans gerek sürdürülebilirlik açısından liderliğini sağlamlaştırmak ve rekabette farklılaşmak için bilim ve teknolojiden faydalandığına dikkat çekildi.

Büyük başarılar, büyümeyi harekete geçirme kabiliyetimiz sayesinde olacak

Gelecekte büyük başarılar elde edilmesinin hem lastik alanındaki yapısal performansını daha da geliştirmek, hem de lastik teknolojisiyle birlikte diğer teknolojilerde büyümeyi harekete geçirme kabiliyeti sayesinde olacağı belirtildi. Yapılan açıklamada; “Bahsettiğimiz büyüme organik olmasının yanı sıra birleşme ve satın almalar yoluyla daha da güçlenecek. Michelin’in son 5 yılda kaydettiği birleşme ve satın alma performansı son derece ümit verici. Bu kapsamda; birleşme ve satın alma modellerimizi uyguladığımız stratejiye göre tasarladık, devraldığımız işletmelerin entegrasyonunu başarıyla yaptık ve titiz müşterilere yönelik pazara erişme ve farklılaşma yeteneğimizi güçlendirme amaçlı derin inovasyon sinerjilerini kullanarak yeni ürün geliştirme süreçlerini tamamladık. Grup, yüksek büyüme hedefine ulaşma konusunda daha hızlı hareket etmek ve ticari girişimlerinin değerine ışık tutmak için faaliyet portföyünü aktif bir şekilde yönetiyor. Grubun dönem içinde yüzde 10,5’lik kullanılan sermaye getirisi hedefi birleşme ve satın almaları da içeriyor”. 

Diğer Haberler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.