otohaber_logo
Haberler
Türkiye 3 günde 1 motor üretecek
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TÜLOMSAŞ'a yaptığı ziyarette önemli açıklamalarda bulundu.
Türkiye 3 günde 1 motor üretecek

Birtakım etkinliklere katılmak üzere Eskişehir'e gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş'yi (TÜLOMSAŞ) de ziyaret etti. Bakan Arslan'a ziyareti sırasında Eskişehir Valisi Azmi Çelik, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, TÜLOMSAŞ yöneticileri ve çalışanlar katıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TÜLOMSAŞ'ı gezerek, "Yüksek Hızlı Tren'i hem milli hem de yerli olarak bizzat kendimiz yapacağız ve ülkemizde kullanmakla yetinmeyeceğiz. Ülkemizden kaynaklı bulunduğumuz coğrafyaya hatta dünyanın her yerine ihraç edeceğiz" dedi.

TÜLOMSAŞ'ın üretim konusunda her zaman iddialı olduğunu söyleyen Bakan Arslan, "Bugün değil, Devrim otomobiliyle aslında iddiasını ortaya koymuştu. Devrim otomobiliyle ilgili TÜLOMSAŞ iddiasını ortaya koyduğunda ülkemiz yöneticileri, ülkemiz idarecileri onlar kadar inansaydı, bugün dünya markası otomobillerden, dünya markası uçaklardan bahsediyor olacaktık." dedi.

"3 günde 1 motor üretebilecek bir kapasiteye geldik"

TÜLOMSAŞ'ın yeni bir dizel motor ürettiğine de değinen Bakan Arslan, "Özellikle TÜLOMSAŞ yeni bir dizel motor üretti. 850 beygir gücünde tamamen milli ve yerli olarak üretti. Bugün de prototipini görüyorsunuz. Ama bununla kalmıyor son testleri de bitti. Artık kullanıma arz edilecek. Önemli olan bir ilki başarmaktı. Bu ilki başardıktan sonra bunun devamı gelecek. 6 silindirli olarak bu dizel motor üretildi ve şimdi hizmete sunuluyor. 6 silindirli, yaklaşık 700 kilowatt gücündeki bu dizel motor tüm testleri başarıyla geçti ve teslim aşamasına geldi. Motorun ticarileşmesi elbette üretilmesi kadar önemli. Ticarileştireceğiz ki sürdürülebilir hale gelsin. Buradan kaynaklı artık sektörün de kullanımına verebilelim. TÜLOMSAŞ bunu artık seri olarak üretebilir hale geldi. Sipariş sağladığımızda da haftada 1 tane, biraz daha sipariş yoğunluğu arttığında 3 günde 1 motor üretebilecek bir kapasiteye geldik" ifadelerini kullandı.


Bakan Arslan, konuşmasının ardından Türkiye'nin ilk yerli otomobili olan 'Devrim' ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: IHA

Diğer Haberler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.