otohaber_logo
Haberler
Michelin Rehberi’ne İzmir ve Bodrum da eklenecek
Dünyaca ünlü Michelin Rehberi’ne İstanbul’un yanı sıra İzmir ve Bodrum da aday oldu ve yapılacak değerlendirmenin sonuçları Kasım ayında duyurulacak.
Michelin Rehberi’ne İzmir ve Bodrum da eklenecek

Michelin, Türkiye’deki seçkisine ilk kez İzmir ve Bodrum’u da dahil etti. Restoran seçimleri, rehberin İstanbul’daki ikinci seçkisi ile birlikte 9 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek özel bir törenle duyurulacak.

Türkiye’de Ege ve Akdeniz mutfak geleneklerinin yanı sıra yöresel lezzetleri de barındıran İzmir ve çevresi şarap rotalarından biri olan Urla ilçesi de dahil olmak üzere, gastronomi anlamında geniş seçenek sunuyor. Gastronomik ve yeni moda restoranlardan modern kafelere, geleneksel ve popüler yemek mekanlarına kadar İzmir, yemek çeşitliliği ile kendini ispatlıyor. Genellikle geçmişin mirasını modern bir şekilde yorumlamaya hevesli yerel genç şefler tarafından işletilen çok sayıda restoran, Ege lezzetleri, taze balık ve zengin meze çeşitleri sunuyor.

Muğla ilinde yer alan en ünlü Türk turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum ise, otantik ve deniz lezzetleri ile ünlenen Türk restoranların yanında, Asya ve İtalyan mutfaklarıyla da adından bahsettiriyor. Burada yer alan lüks tatil köyleri, yetenekli olmasının yanı sıra en iyi yemek deneyimini de içlerinde barındırıyor.

1 / 7

Mehmet Nuri Ersoy Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı

Mehmet Nuri Ersoy Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı

“İstanbul’un ardından önde gelen turizm destinasyonlarımız arasında yer alan İzmir ve Bodrum’un ‘gastro-şehir’ olarak öne çıkmasından dolayı son derece mutluyuz. Sürdürülebilirlik kavramını özünde barındıran mutfak kültürümüzün zenginliğini, bölgenin en nitelikli ürünleriyle, tarladan sofraya yaklaşımıyla harmanlayan yetenekli şeflerimiz sayesinde dünyaya sergileyebileceğiz. Bu lezzetleri tatmak için İzmir ve Bodrum'a gelecek olan ziyaretçiler, Turkaegean’ın turkuaz suları, derin tarihi mirası, tesis kalitesi ve kruvaziyer turizminden mavi yolculuğa (gulet turları) kadar uzanan sınırsız olanaklar karşısında hayrete düşecek. Türkiye'nin gastronomi turizmindeki büyüyen potansiyelini göstermesi itibarıyla, bu 2 yeni bölgemizin Michelin Rehberi’ne eklenmesinden dolayı çok memnunuz, önümüzdeki senelerde yeni şehirlerimizin de listeye ekleneceğine kuvvetle inanıyoruz.”

2 / 7

Gwendal Poullennec Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü

Gwendal Poullennec Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü

“Geçen yıl İstanbul’a yaptıkları ilk ziyaretlerden sonra müfettişlerimiz, yol haritalarına İzmir ve Bodrum’u dahil etmekten oldukça memnunlar. Bu iki lokasyon sadece kültürel ve turistik açıdan unutulmaz ve benzersiz deneyimler sunmakla kalmıyor, aynı zamanda keşfedilmeyi hak eden bir mutfak kültürüne de sahip. İzmir ve çevresi, yöresel kültürü ön plana çıkaran ve çoğu genç şefin üst düzey gastronomik yeteneklerini sergileyebildiği heyecan verici restoranlara sahipken Bodrum, geleneksel ve ulaşımı kolay olacak şekilde şehir merkezinde yer alan restoranların yanında lüks tatil köylerindeki inovatif konseptler sunan restoranlarıyla da parlıyor. Bu iki yeni bölgeyi Michelin Rehberi ailesine dahil ederek, Türkiye’nin asla kaçırılmaması gereken bir gastronomi destinasyonu olduğu mesajını dünyaya yaymayı gönülden arzuluyoruz.”

3 / 7

Michelin Rehberi İstanbul

Michelin Rehberi İstanbul

2022’de ilk kez yayınlanan Michelin Rehberi İstanbul, Türkiye metropolünün gastronomik potansiyelini ve mutfak çeşitliliğini gözler önüne seriyor. Bu rehberde beşi Michelin Yıldızlı (biri 2 Michelin Yıldızlı ve dördü 1 Michelin Yıldızlı restoran) ile 1 tane Michelin Yeşil Yıldız ve 10 tane Bib Gourmand olanlar da dahil olmak üzere toplamda 53 restoranı öneriyor. Michelin Rehberi İstanbul, gastronomik bistrolardan lüks restoranlara ve geleneksel restoranlara kadar farklı türdeki restoranlara özel çeşitli mevsime özgün tatları ve spesiyaliteleri de gözler önüne serdi. Michelin Rehberi, tüm destinasyonlarda olduğu gibi İzmir ve Bodrum’un mutfak kültürünü Michelin Rehberi’nin tarihsel ve evrensel metodolojisini temel alarak ön plana çıkaracak ve bulundurdukları en iyi restoranları önerecektir.


4 / 7

Michelin rehberleri

Michelin rehberleri

Michelin Rehberi İstanbul, İzmir, Bodrum 2024’ün tüm seçkisi 9 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek olan Michelin Rehberi Seremonisi sırasında açıklanacak. Rehberde yer alan restoranlar, Michelin Rehberi internet sitesinden ve ayrıca ücretsiz sunulan IOS ve Android uygulamaları üzerinden paylaşılacak.

5 / 7

Michelin müfettişleri

Michelin müfettişleri

Sektörün eski profesyonellerini barındıran ve şimdilerde Michelin Grubu’nun tam zamanlı çalışanı olan gizli ve bağımsız Michelin müfettişleri tarafından uygulanan bu metodoloji, sadece sunulan tabağın kalitesine odaklanır ve 5 kritere göre değerlendirme yapar:

Kriterler

- Ürünlerin kalitesi

- Pişirme tekniklerine hakimiyet

- Lezzetlerin uyumu

- Şefin kişiliğinin yemek deneyimine yansıması

- Hem ziyaretler arasında hem de menü genelinde tutarlılık.

6 / 7

İzmir Alaçatı

İzmir Alaçatı

Tarihi, doğal güzellikleri ve lezzetleriyle ünlenen İzmir Alaçatı, Michelin Rehberi'ne girmeye hazır.

7 / 7

Muğla Bodrum

Muğla Bodrum

Dünyanın en ünlü turizm noktalarından biri olan Bodrum, masmavi denizi gibi lezzetleriyle de Michelin Rehberi'nde yerini almaya hazır.

Diğer Haberler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.