otohaber_logo
Haberler
Türkiye'nin elektrikli otomobil şarj ağı hızla büyüyor
TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Temmuz ayı itibariyle trafikte yaklaşık 33.000 adet elektrikli araç bulunuyor ve 8.861 adete ulaşan şarj noktası da her geçen gün büyümesini sürdürüyor.
Türkiye'nin elektrikli otomobil şarj ağı hızla büyüyor

Elektrikli araç piyasasının alt yapısını kuran ve şarj hizmetlerini düzenleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrikli araçlar şarj noktalarındaki güncel verileri paylaştı. 

1 / 1

Mustafa Yılmaz EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) Başkanı

Mustafa Yılmaz EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) Başkanı

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz toplamda Türkiye’de 8.861 addet şarj noktasına ulaşıldığını açıkladı. Yılmaz yaptığı açıklamada “Halihazırda 81 ilimizde şarj istasyonları bulunuyor ve ülkemizdeki şarj istasyonu sayısı her ay neredeyse katlanarak artıyor. Son rakamlara göre 4.221 adet şarj istasyonunda 6.633 adeti AC (yavaş şarj), 2.228 adet DC (hızlı şarj) noktası olmak üzere toplam 8.861 şarj noktasına ulaştık. Türkiye'de yaklaşık her 14 araca bir DC şarj noktası düşüyor ve araç başına düşen hızlı şarj noktası açısından ülkemiz Avrupa genelinde birinci sıraya yerleşti. Elbette bu durum araç sayısı ile doğrudan ilintili ama bir yandan elektrikli araç sayımız hızla artarken aynı süratle şarj noktalarımızın da artması çok önemli. Bu durum sektörümüz adına gerçekten gurur verici.


”EPDK tarafından geliştirilen mobil uygulama Şarj@TR’yia bütün elektrikli araç sahiplerine tavsiye eden Yılmaz, uygulama ile şarj istasyonlarının coğrafi konumları, şarj ünitesi ve soket sayıları, tipleri ve güçleri, ödeme yöntemleri, müsaitlik durumları ve şarj hizmeti fiyatlarının anlık olarak görülebileceğini hatırlattı. Yılmaz: “Kurumumuz tarafından geliştirilen Şarj@TR mobil uygulamasını bütün elektrikli araç sahiplerine tavsiye ediyoruz, gerçekten hayatlarını kolaylaştıracak bir uygulama.


Ayrıca şarj istasyonlarına ait bilgileri kurumumuzun internet sayfasında yayınlamaya başladık. Vatandaşlarımız internet sayfamızdan hangi şarj istasyonu nerede gibi gereken bütün bilgilere ulaşabilecek. Ayrıca ülkemizde hangi şehirde şarj hizmeti verilen kaç şarj istasyonu ve kaç şarj noktası var?’ gibi soruların cevabı da kamuoyu tarafından bu sayfa üzerinden sürekli takip edilebilecek.” Öte yandan ülkemizde elektrikli araçların sayısı artarken, bu araçların daha çevreci bir şekilde kullanılabilmesine imkân sağlayacak EPDK düzenlemesi de yürürlükte. Düzenleme ile şarj ağı işletmeci lisansı sahipleri kendi şarj ağında yer alan şarj istasyonlarından tamamını veya bazılarını yeşil şarj istasyonu olarak belirleyebiliyor.


Elektrikli araçlara temin edilen elektrik enerjisinin tamamının yenilenebilir enerji kaynakları ile üretildiğinin belgelendirildiği yeşil şarj istasyonlarının önemine dikkat çeken Yılmaz: “Herhangi bir şarj istasyonunun elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisi ile şarj istasyonu bünyesinde tüketim tesisine bütünleşik elektrik depolama tesisi kurulması da hâlihazırda mümkün. Artık elektrik depolama ve yenilenebilir enerji üretim tesisi ile bütünleşik şarj istasyonlarının yanı sıra, YEK-G belgeli yeşil şarj istasyonları ile de elektrikli araçlara şarj hizmeti sunulabilecek. Sektörümüzün bu konuda da yatırımlarını sürdürmesini bekliyoruz.”

Diğer Haberler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.