otohaber_logo
Haberler
Mercedes'ten otonom sürüş için yeni iş birliği
Mercedes, otonom sürüş ile ilgili yeni operasyonları için Uber ile anlaşmaya vardı.
Mercedes'ten otonom sürüş için yeni iş birliği

Alman otomobil ve kamyon üreticisi Mercedes-Benz'in bağlı olduğu ana şirket Daimler, sürücüsüz araçların operasyonu konusunda ABD'li uluslararası online ulaşım şebekesi şirketi Uber ile anlaştığını duyurdu.

Merkezi Stuttgart şehrinde bulunan firmadan yapılan yazılı açıklamada, Daimler ve Uber'ın, sürücüsüz araçların tedarik ve ortak operasyonu hususlarında iş birliği yapmak için genel bir sözleşme imzaladığı belirtildi.

İş birliği çerçevesinde, Daimler'in, sürücüsüz araçlarını, 74 ülkede hizmet veren Uber'ın global ağına sunmayı planladığı ifade edilen açıklamada, sürücüsüz araç teknolojisinin öncüsü olduğu belirtilen Daimler'in, Uber ile iş birliğine giden ilk otomobil şirketi olduğu da kaydedildi.

mercedes

Açıklamada, Mercedes-Benz yeni E-Serisi'nin, ABD'nin Nevada eyaletinde sürücüsüz kullanımına yönelik test lisansı ile ödüllendirilecek dünyanın ilk seri üretim aracı olduğu ifadesine yer verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Zetsche, otomobilin mucidi olarak, Daimler'in, sürücüsüz araç alanında lider olmayı hedeflediğini belirtirken, online ulaşım şebekesi şirketi Uber'ın bu alanda öncü bir şirket olduğunu ifade etti.

Uber'ın kurucu ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Travis Kalanick, sürücüsüz araç teknolojisinin, şehirlerin daha güvenli, temiz ve ulaşılabilir olmasını vadettiğini ancak buna yalnız ulaşamayacaklarını kaydetti.

Kalanick, "İşte bu sebeple, Uber platformunu, Daimler gibi otomobil üreticilerine açıyoruz. Daimler ve Uber'ın teknolojik güçlerinin bir araya gelmesiyle daha fazla insan, tek bir tuşa basarak güvenilir ulaşıma erişebilecek." ifadelerini kullandı.

İleri Teknoloji grubuyla, sürücüsüz araç mühendisliği grubunu bir araya getiren Uber, sürücüsüz araçları ABD yollarında test ediyor. Uber'ın Otto bölümü ise sürücüsüz kamyonlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

AA

Diğer Haberler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.